Panická porucha

Panická porucha

Čo je panická porucha ?
Výskyt a priebeh panickej poruchy
Liečba panickej poruchy

Čo je panická porucha ?

Panická porucha patrí do kategórie tzv. úzkostných porúch. Ako už jej názov naznačuje, ide o opakujúce sa epizódy veľmi intenzívnej úzkosti, nazývané panické záchvaty. Tieto záchvaty sa vyskytujú bez zjavného dôvodu a nedajú sa predvídať. 

Často sa spájajú s rôznymi telesnými príznakmi, ako je rýchly pulz, potenie, trasenie, suchosť v ústach, dýchavičnosť, bolesti alebo nepríjemné pocity na hrudníku, pocit roztrasenosti žalúdka, návaly tepla alebo chladu, znecitlivenie alebo mravenčenie. 

Tiež sa môžu objaviť zmeny v mentálnom stave, vrátane závratov, mdloby, nepokoja, točenia hlavy, pocitu nereálnosti, strachu zo straty kontroly, šialenstva alebo straty vedomia.

Výskyt a priebeh panickej poruchy

Panická porucha postihuje približne 1,5 – 3,5 % populácie, pričom ženy sú viac náchylné. Najčastejšie sa vyskytuje medzi dvadsiatym a tridsiatym rokom života. Priebeh je veľmi individuálny. 

Asi tretina až polovica jednotlivcov s panickou poruchou súčasne trpí aj agorafóbiou, ktorá sa prejavuje strachom z opustenia domova, návštevou nákupných centier, verejných priestranstiev alebo cestovania verejnou dopravou.

Liečba panickej poruchy

Jednou z možností liečby panických porúch je farmakoterapia, ktorá zahŕňa anxiolytickú liečbu pomocou antidepresív, anxiolytík alebo ich kombináciu. 

Psychoterapeutická liečba je ďalšou možnosťou, pri ktorej sa individuálne zisťuje spúšťač úzkosti a jej fyzické príznaky a ako sa tieto dve zložky vzájomne ovplyvňujú a zosilňujú. 

Prognóza pre liečbu panických porúch je veľmi dobrá. Až 90% pacientov sa úplne vylieči. Dĺžka psychoterapeutickej liečby sa líši a ak je potrebné zamerať sa aj na podhubie panických porúch, liečba sa môže predĺžiť na 9 až 12 mesiacov.

NAJČASTEJŠIE PSYCHICKÉ PORUCHY

Depresia

Úzkosť

Závislosti

Partnerské problémy

Posttraumatická stresová porucha

Panická porucha