Depresia

Čo je depresia ?
Depresia je závažné a časté duševné ochorenie, ktoré sa prejavuje silným smútkom, strátou záujmu a radosti, pocitmi viny alebo nízkej sebahodnoty, poruchou spánku a chuti do jedla, únavou a problémami s koncentráciou. Toto ochorenie výrazne zasahuje do života jednotlivca a počas akútnej fázy je človek schopný len ťažko fungovať v každodennom živote a plniť bežné úlohy.
Depresia je oveľa bežnejšia v populácii, než si mnohí myslia. Celosvetovo s ňou zápasí až 300 miliónov ľudí. Štatistiky ukazujú, že až 1 z 5 ľudí trpí depresiou alebo úzkosťou, no len 2 % ľudí sa venujú odbornému liečeniu týchto porúch. Je to skutočne škoda, pretože neliečená depresia môže eskalovať do závažnejších stavov. Depresia má totiž tendenciu byť dlhodobá a depresívne epizódy sa môžu opakovane vracať v priebehu života.
Čo ju spôsobuje ?
- GENETIKA: Ak máte príbuzného trpiaceho depresiou, je až o 40% vyššia šanca, že aj u Vás sa vyskytne toto ochorenie.
- OSOBNOSTNÉ RYSY: Určité povahové rysy, ako nízke sebavedomie, nadmerná sebakritika alebo pesimistický pohľad na veci, robia človeka náchylnejším na vznik depresie.
- PROSTREDIE: Stresujúce životné udalosti, ako je strata blízkej osoby, finančné problémy, konflikty alebo veľké životné zmeny.
- DETSTVO A TRAUMATICKÉ ZÁŽITKY: Skúsenosti s týraním, zanedbávaním alebo inými traumatickými udalosťami v detstve môžu zvýšiť riziko vzniku depresie v neskoršom veku.
- CHRONICKÉ ZDRAVOTNÉ PROBLÉMY: Osoby s chronickými ochoreniami, ako je rakovina, diabetes, srdcové ochorenia alebo chronická bolesť, majú vyššiu pravdepodobnosť výskytu depresie.
- ZNEUŽÍVANIE LÁTOK: Zneužívanie alkoholu, drog a iných látok môže zhoršiť alebo spustiť depresiu. Často sa stáva škodlivým spôsobom zvládania emocionálneho nepohodlia.
- HORMONÁLNE ZMENY: Určité hormonálne zmeny, ako sú tie, ktoré sa vyskytujú počas puberty, tehotenstva alebo menopauzy, môžu zvýšiť riziko vzniku depresie.
Ako s ňou bojovať ?
V prípade, že ide len o krátkodobé zhoršenie nálady v dôsledku životných udalostí alebo vyššej úrovne stresu, môžete skúsiť voľnopredajné výrobky dostupné v lekárni.
Ak sa jedná o dlhodobé alebo intenzívne ťažkostí je najefektívnejšie čo najskôr požiadať o pomoc odborníkov, psychológa alebo psychiatra. Po vypočutí Vašich problémov zhodnotia závažnosť Vášho stavu a nasmerujú Vás na vhodnú liečbu.
Po individuálnom posúdení sa liečba zameriava buď len na psychoterapiu alebo kombináciu psychoterapie a farmakologickej liečby, čo zahŕňa užívanie antidepresív. Cieľom psychoterapie je spracovať negatívne emócie a udalosti, rozpoznať svet vo výhodnejšom svetle a naučiť sa lepšie vnímať seba samého.